28 Mayıs 2010 Cuma

Elizi / Handprint - Seramik hamurundan

Daha önce tuz hamurundan yaptığım deneme fiyasko ile sonuçlanmıştı. Hamur bir türlü kurumadı. En son bu hale gelince atmak ve yeni bir şeyler düşünmek zorunda kaldım. Malum kızım ve elleri git gide büyüyordu :)

 
Araştırmalarım sonunda seramik hamurunda karar kıldım. Tarif şöyle:

1 ölçü nişasta veya un
1 ölçü beyaz tutkal
1 tutam tuz
Ben 2 çay bardağı  nişasta,2 çay bardağı beyaz tutkal ve  1 tutam tuz kullandım. Kızımın tam da öğle uykusu saatiydi. Ama ben uyuyup uyanmasını bekleyemedim :) Hemen aceleyle hamuru hazırladım. O da elinde ayıcığıyla ayaklarımın dibinde beni bekledi,uyut beni diye :) Eh ayak altında dolaşınca da nişastadan o da nasibini aldı :))
Hamurun miktarı tam istediğim kadar oldu. Daire şeklinde açtıktan sonra en zor kısım el izini almak oldu. Çünkü her seferinde hamuru mıncıklamak istedi kızım. Kıkırdaya kıkırdaya en sonunda başardık el izini almayı.
Sonra 2 gün kurumaya bıraktım. Kuruduktan sonra gümüş rengi sprey boya ile boyadım.
 En son olarak da kurdele yardımı ile  duvara astım. Sanki hiç büyümüyormuş gibi gelen eller,bakalım günden güne nasıl da farkediyormuş aslında ..

Tiryaki Hobi - Fındık Kurdu Betül2 yorum:

Deniz dedi ki...

Gerçekten ellerinize sağlık çok güzel bir fikir edinmiş olduk..
Sadece o kurdeleyle asma işi pek olmamış süs tabaklarını ayakta tutan ayaklardan ola bilse şıklığını korur gibi geliyor, kolay gelsin..

Tiryaki dedi ki...

tesekkür ederim.
zaten orjinalinde dediğiniz gibiydi.
bir kontraplağa yapıştırılıp o ayaklara konuluyordu.
elimde olmadığı ve henüz de alamadığım için bu şekilde duruyor şimdilik.
ama ben de yapıcam :)

sevgiler..

Yorum Gönder

Bunu seven anneler